ARSTL Group

Vitamina A

Vitamina A e njohur ndryshe si beta-karoten është një vitaminë esenciale e rëndësishme për:

 • Zhvillimin dhe ndërtimin e sipërfaqes dhe brendësisë së lëkurës.
 • Ndikon në funksionimin e sistemit imunitar.
 • Mirëmbajtjen e syve.
 • Gjendjen e mirë të lëkurës, flokëve, dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve.
 • Shëron rrudhat e vogla dhe aknet

Shenjat e mangësisë së vitaminës A janë:

 • Mungesa e oreksit
 • Lëkura e thatë
 • Pamja e dobësuar në errësirë
 • Tek fëmijët paraqet çrregullime në zhvillim

Vitamina B

Është thelbësore për funksionimin e mirë të mëlçisë dhe sistemit nervor, ndikon në metabolizmin e lipideve dhe proteinave dhe transformon karbohidratet në glukozë.

Vitamina B1

Vitamina B1 e njohur ndryshe si Tiaminë luan një rol të rëndësishëm në:

 • Funksionimin normal të sistemit nervor
 • Rregullimin e karbohidrateve dhe tretjes normale
 • Mbron muskujt e zemrës
 • Stimulon punën e zemrës

Mungesa e vitaminës B1 mund të shkaktojë dëmtime serioze në:

 • Sistemin e tretës
 • Shkakton humbje në peshë
 • Diabet
 • Depresion
 • Lodhje mendore
 • Dobësim të zemrës

Vitamina B2

Vitamina B2 e njohur ndryshe si Riboflavin është esenciale për:

 • Rritjen dhe shëndetin në përgjithësi
 • Shëndetin e syve, lëkurës, flokëve dhe thonjve
 • Bashkë me substanca të tjera tret karbohidratet, yndyrnat dhe proteinat

Mungesa e vitaminës B2 mund të shkaktojë:

 • Një ndjesi djegie në këmbë, ije dhe në gjuhë
 • Lëkurë të yndyrshme
 • Rrudha të parakohshme në fytyrë, krahë dhe ekzemë

Vitamina B3

Vitamina B3 e njohur ndryshe si Niacinë është esenciale për:

 • Qarkullim të rregullt të gjakut
 • Funksionim të mirë të sistemit nervor
 • Metabolizëm normal të proteinave dhe karbohidrateve
 • Sintezë të hormoneve, kortizonit, tiroksinës dhe insulinës

Mungesa e vitaminës B3 mund te sjellë:

 • Çrregullime të lëkurës
 • Depresion
 • Pagjumësi
 • Dhimbje koke
 • Çrregullime të sistemit tretës
 • Anemi

Vitamina B5

Vitamina B5 e njohur ndryshe si Acidi Panteonik ndihmon në:

 • Ndërtimin e qelizave, mbajtjen, rritjen dhe zhvillimin normal të sistemit qëndror nervor
 • Stimulon gjëndrat e adrenalinës
 • Rrit prodhimin e kortizonit dhe hormoneve të tjera
 • Është esenciale për konvertimin e yndyrnave dhe sheqerit në energji.

Mungesa e vitaminës B5 mund të shkaktojë:

 • Lodhje kronike
 • Mungesë të Glukozës në gjak
 • Zbardhje dhe humbje të flokëve
 • Depresion
 • Çrregullime të stomakut
 • Çrregullime të gjakut dhe të lëkurës.

Vitamina B6

Vitamina B6 e njohur ndryshe si Pyridoksinë është e rëndësishme për:

 • Absorbimin e yndyrnave dhe proteinave
 • Parandalon crregullimet e sistemit nervor dhe lëkurës

Mungesa e saj mund të cojë në:

 • Disa tipe të anemisë
 • Çrregullime serioze të lëkurës
 • Humbje të flokëve
 • Çrregullim të qarkullimit të gjakut
 • Çrregullime të stomakut
 • Lodhje dhe depresion

Vitamina B7

Vitamina B7 e njohur ndryshe si Biotinë ose Vitamina H është pjesë e familjes së vitaminave B. Funksionet e vitaminës B7 janë:

 • Asiston në metabolizmin e yndyrnave, karbohidrateve, dhe proteinave
 • Ndihmon në rritjen qelizore dhe lehtëson përdorimin vitaminave të tjera B
 • Biotina ndihmon në kontrollimin e insulinës tek të sëmurët me diabet.

Shenjat e mungesës së vitaminës B7:

 • Depresion
 • Humbje e flokëve
 • Presion i lartë i gjakut
 • Anemi

Vitamina B9

Vitamina B9 e njohur ndryshe dhe si Acid Folik bashkë me vitaminën B12 jane të nevojshme për:

 • Formimin e qelizave të kuqe të gjakut
 • Ndihmon metabolizmin e proteinave
 • Ndihmon në parandalimin e flokëve gri në mënyrë të parakohshme

Mungesa e vitaminës B9 con në:

 • Disa tipe të anemisë
 • Çrregullime serioze të lëkurës
 • Humbje të flokëve
 • Dëmtim të qarkullimit të gjakut
 • Lodhje dhe depresion

Vitamina B12

Vitamina B12 është një komponent kritik për:

 • Formimin e qelizës
 • Tretjen normale
 • Sintezën e proteinave
 • Absorbimin e ushqimit
 • Metanolizmin e yndyrnave dhe karbohidrateve

Shenjat e mungesës së vitaminës B12:

 • Anemi
 • Koliti
 • Rritje jonormale e baktereve në zorrë
 • Humbje të memorjes
 • Dëmtim të nervave
 • Zvogëlim të reflekseve
 • Halucinacione
 • Probleme me sytë
 • Probleme me tretjen

Vitamina C

Prania e vitaminës C është e rëndësishme në të mirë të:

 • Sistemit imunitar
 • Kundër sëmundjeve të zemrës
 • Problemeve me shtatzaninë
 • Sëmundjeve të syve
 • Rrudhave të parakohshme
 • Ajo mbështet rritjen normale të trupit, zhvillimin e tij dhe përthithjen e hekurit.

Mungesa e vitaminës C sjell:

 • Gjakrrjedhje e shpeshtë nga mishrat e dhëmbëve
 • Rënia e shtuar e flokëve
 • Imunitet të dobësuar

Vitamina D

Vitamina D është thelbësore për:

 • Sistemin imunitar
 • Përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës
 • Përmirëson humorin
 • Përmirëson fuqinë muskulore
 • Redukton dhjamin në bel
 • Mbon kundër sëmundjeve autoimune, si tipi 1 i diabetit, artriti reumatoid dhe skleroza e shumëfishtë.

Mungesa e vitaminës D con në:

 • Shtimin e rrezikut për kancer (përfshirë atë të gjirit)
 • Demencë

Vitamina E

Vitamina E i takon grupit të vitaminave që treten në yndyrna që do të thotë që vihet në lidhje dhe riciklohet me yndyrën e trupit.

 • Vitamina E ndihmon mirë lëkurën, flokët dhe lëkuren mukozale.
 • Merr pjesë edhe në ndërtimin e muskulaturës, indeve lidhore dhe enëve të gjakut.
 • Mund të krijohet sistemi imun stabil.
 • Ndihmon muret e qelizave nga lidhjet agresive me komponimet e oksigjenit, në atë formë që kap radikalet e lira dhe i bën të padëmshme.

Në mungesë të vitaminës E, simptomat e para janë:

 • Lëkura e thatë dhe e rrudhur
 • Lodhje dhe shumë ndjeshmëri e tepruar
 • Metabolizimi i muskujve nuk funksionon plotësisht
 • Zvogëlohet numri i formimit të qelizave të kuqe të gjakut

Vitamina K

Vitamina K luan një rol të rëndësishëm në mpiksjen e gjakut tonë. Nëse gjaku nuk mund të mpikset siç duhet, gjakderdhje të pakontrolluara mund të ndodhin.

Vitamina K është e rëndësishme në parandalimin dhe trajtimin e:

 • Terapisë antikoaguluese
 • Frakturat e Kockave
 • Insuficiencën kronike të Mëlçisë
 • Fibrozën cistike
 • Ngurtësimin e Arterieve
 • Sëmundjet inflamatore të Zorrëve
 • Kancerin e Mëlçisë
 • Kancerin e Pankreasit
 • Gurët në Veshka
 • Nauzenë dhe vjelljen gjatë shtatëzanisë
 • Osteopenia (humbja e kockës)
 • Osteoporoza (zvogëlim i densitetit të kockës)
 • Trombozën

Mungesa e vitaminës K mund të shkaktojë:

 • Sëmundjen Alzheimer
 • Sëmundje të zemrës
 • Mund të shkaktojë kolit ulçerativ dhe sëmundje inflamatore të zorrëve
 • Dobësim të kockave
 • Zhvillim të kancerit
 • Fibrozë cistike
 • Sëmundje të mëlçisë
 • Sëmundje bilare
 • Prishje të dhëmbëve
 • Mungesa e vitaminës K tek foshnjat mund të shkaktojë sëmundje hemorragjike, e njohur si HDN

Taurina

Taurina është një aminoacid i nevojshëm për të ndërtuar blloqe proteinash. Taurina gjendet në sasi të mëdha në tru, retinë, zemër, dhe në qelizat e gjakut.

Sasi të kontrolluara të Taurinës ndihmojnë për:

 • Shëndetin e zemrës
 • Shëndetin e mëlcisë (Hepatitin)

Nuk duhet të konsumoni Taurinë nëse:

 • Keni tension të lartë të gjakut
 • Keni tkurrje të muskujve
 • Pagjumësi

Kafeina

Kafeina është lëndë e veçantë që gjendet në kokrrat e kafesë e në disa bimë të tjera dhe që ka veti nxitëse për sistemin nervor, për zemrën, për qarkullimin e gjakut etj.

Në sasi të kontrolluara konsumimi i kafeinës është i shëndetshëm:

 • Kafeina është e mbushur me antioksidues, sikurse acidi klorogjenik dhe melanoidi.
 • Konsumimi i rregullt i kafeinës zvogëlon rrezikun e sëmundjes së Parkinsonit.
 • Konsumimi i kafeinës është potencialisht proaktiv kundër zhvillimit te diabetit tip 2.
 • Konsumimi i kafeinës ul rrezikun e formimit të gurëve në veshka.
 • Kafeina është një stimulant i mirënjohur. Rrit vigjilencën, vëmendjen dhe zgjuarsinë.
 • Kafeina gjithashtu mund të rrisë edhe procedimin e informacioneve.
 • Konsumimi i rregullt i kafeinës thuhet se i mbron njerëzit kundër sëmundjes së Alzhemerit.

Nuk duhet të konsumoni produkte me Kafeinë nëse keni:

 • Pagjumësi
 • Nervozizëm
 • Shqetësim
 • Problem me stomakun
 • Rrahje të shpeshta të zemrës
 • Tension

Kalciumi

Kalciumi është një ndër mineralet më të rëndësishme në trupin tonë. Ai ka një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit dhe vitalitetit.

Perfitimet e konsumimit te Kalciumit:

 • Forcon kockat
 • Menaxhon peshën
 • Mbron muskujt e zemrës
 • Ndalon kancerin e zorrës së trashë
 • Redukton depresionin
 • Parandalon gurët në veshka
 • Kontrollon presionin e gjakut
 • Mbron dhëmbët

Mungesa e Kalciumit sjell probleme ne:

 • Ndjesi sikur po ju shpojnë më gjilpëra, dridhje të muskujve, mpirje, halucinacione, konfuzion, etj
 • Dhimbje e theksuar kockash
 • Dhimbje muskujsh
 • Luahatje humori
 • Probleme me gjumin
 • Thonj të dobët dhe të brishtë
 • Flokë të dobët
 • Lëkurë të brishtë dhe të zbehtë
 • Dhimbje dhëmbësh

Sodiumi

Sodiumi vepron me elektrolitet, vecanërisht me Potasiumin, në bashkëveprimin e lëngjeve, për të rregulluar presionin osmotik dhe të mbajë një balancë të ujit në trupin e njeriut. Një faktor madhor në mbajtjen e një ekuilibri acid-bazë. Ndihmon në transmetimin e impulseve të nervave, dhe në qetësimin e muskujve.

Sodiumi është i nevojshëm për:

 • Thithjen e Glukozës
 • r të transportuar lëndë të tjera ushqyese rreth membranave qelizore
 • Esencial edhe për prodhimin e acidit klorhidrik në stomak.

Mungesa e saj sjell:

 • Të vjella
 • Dobësim të muskujve
 • Plogështi
 • Dëmtim të sistemit respirator
Sasi e madhe Sodiumi sjell ruajtjen e ujit, presion të lartë të gjakut dhe ulcerë të stomakut.

Potasiumi

Potasiumi luan një rol të rëndësishëm si katalizator të energjisë në metabolizëm dhe në sintezen e glukogjenit dhe proteinave.

Postasiumi është esencial për:

 • Kontraktimin e muskujve dhe është e rëndësishme për një funksionim normal të zemrës.
 • Promovon sekretimin e hormoneve dhe i ndihhmon veshkat te detoksifikojne gjakun.
 • Ndihmon trurin të funksionojë duke dërguar oksigjen në tru dhe ndihmon në reduktimin e presionit të gjakut.

Mungesa e Potasiumit mund të shkaktojë:

 •  vjella dhe diarre
 • Lodhje të mendjes dhe trupit
 • Dridhje nga nervozizmi në duar dhe këmbë

Magnezi

Magnezi është shumë i rëndësishëm. Magnezi ndihmon në:

 • E mban trupin të qetë dhe të freskët gjatë verës
 • Ndihmon të mbajë nervat e relaksuara dhe në balancë normale
 • Shumë i nevojshëm për aktivitetin muskular
 • Një aktivizues i sistemit të enzimave që përfshijnë karbohidratet, yndyrën, dhe proteinat në reaksionet që prodhojnë energji.
 • Promovon shëndetin kardiovaskular
 • Ndihmon në luftën me depresionin
 • Magnezi duhet të jetë prezent për përdorimin e vitaminave B-kompleks, C dhe vitaminave E.
 • Magnezi bashkë me vitaminën B6 ka treguar se është shumë efektiv për parandalimin dhe trajtimin e gurëve në veshka

Mungesa e Magnezit shkakton:

 • Dëmtim të mëlcisë
 • Dhimbje të muskujve
 • Atak të zemrës
 • Kriza epiliptike
 • Irritim
 • Depresion dhe kunfuzim
 • Dëmtim të metabolizmit të proteinave
 • Rrudha të parakohshme